Latest News

Τρίτη 30 Ιουλίου 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες: Δεύτερη ήττα για την εθνική ομάδα, 84-77 η Ισπανία και η πρόκριση… χλωμιάζει

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ όπως και με τον Καναδά, έτσι και σήμερα με την Ισπανία βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήγε να γυρίσει το ματς, όμως ηττήθηκε με 84-77 και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, δείχνει... εξαιρετικά δύσκολη.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με τους Αντετοκούνμπο και Καλάθη βρέθηκε να έχει προβάδισμα 20-12, όμως από εκείνο το σημείο και μετά, η Ισπανία, με μπροστάρη τον Γιουλ και τον Αλντάμα , κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν την διαφορά και έκλεισαν την περίοδο στο -1 (22-21).

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γιουλ να τους καθοδηγεί και το -8 της πρώτης περιόδου, έγινε +6 (27-33) στα μισά της δεύτερης για τους «Ρόχας».

Η επιμονή της ελληνικής ομάδας να σουτάρει από το τρίποντο, ενώ ήταν αρκετά άστοχη, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επιθέσεις των Ισπανών, έφτασαν τη διαφορά στο +14 (46-32) στο 19′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-35 για τους Ισπανούς.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι Ισπανοί έφτασαν στο +16, αλλά με ένα σερί 8-0, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (47-55). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να έχουν προβάδισμα 6 πόντων (56-62).

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και έφτασε να μειώσει στον πόντο (61-62), τον Τολιόπουλο να παίρνει πάνω του επιθετικά την ομάδα, κρατώντας την μία επίθεση πίσω (67-68). Ο Αντετοκούνμπο με κάρφωμα ισοφάρισε (71-71), όμως οι Ισπανοί ξέφυγαν ξανά (71-79), εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο Σπανούλης απέσυρε τον «καυτό» Τολιόπουλο να πάρει μια ανάσα και η 5αδα δεν έβρισκε εύκολα καλάθια.

Η ελληνική ομάδα μείωσε στο τρίποντο (77-80), αλλά στη κρίσιμη επίθεση στο τέλος, ο Αντετοκούνμπο αστόχησε σε τρίποντο και οι Ισπανοί από τις βολές έφτασαν στη νίκη.

Πλέον, για να ελπίζει σε πρόκριση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, θα πρέπει να κερδίσει την Αυστραλία και να περιμένει να δει τι θα συμβεί στους άλλους δύο ομίλους, για να δει αν θα προκριθεί έστω ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες. Σε κάθε περίπτωση, η πρόκριση δεν είναι πλέον στο χέρι της ακόμη κι αν κερδίσει.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπράουν 7, Πραντίγια 7, Ρούντι Φερνάντεθ 10, Λόπεθ, Αλντάμα 19, Μπριζουέλα 3, Ντίαζ 3, Χ. Ερνανγκόμεζ 3, Γ. Ερνανγκόμεζ 11, Γκαρούμπα, Αρμπίνες 8, Γιουλ 13.

ΕΛΛΑΔΑ: Ουόκαπ 5, Λαρεντζάκης 5, Τολιόπουλος 14, Καλάθης 8, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9, Αντετοκούνμπο 27, Μίτογλου 4.