Latest News

Παρασκευή 16 Ιουνίου 2023

Basket League: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός μέσα στο ΟΑΚΑ - Διεκόπη ο 4ος τελικός στο 27΄-Επεισόδια και ζημιές στο γήπεδο

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 14ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, νικώντας τον Παναθηναϊκό στον τέταρτο τελικό στο ΟΑΚΑ, που διακόπηκε στο 27′ εξαιτίας ρίψης αντικειμένων... και επεισοδίων.

Μετά από 30' στα αποδυτήρια οι διαιτητές αποφάσισαν να μην συνεχιστεί ο αγώνας, εάν δεν φύγει ο κόσμος από το Ολυμπιακό Στάδιο. Ακολούθησαν επεισόδια, το παιχνίδι διακόπηκε και έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε και τη φετινή Basket League με 3-1 στους τελικούς.

Κατά την αποχώρηση του κόσμου, μερίδα οπαδών προχώρησε σε υλικές ζημιές, σπάζοντας και εκτοξεύοντας καθίσματα, ενώ άναψε κροτίδες και πυροσβεστήρες, εξέλιξη που οδήγησε και τους παίκτες του «τριφυλλιού» στα αποδυτήρια. Στις 23:40, με το τραπέζι της γραμματείας σπασμένο και περίπου 100 οπαδούς του Παναθηναϊκού να αρνούνται να αποχωρήσουν, η διαιτητική τριάδα αποφάσισε την οριστική διακοπή.

Όση ώρα παίχτηκε το ματς οι Πειραιώτες ήταν κυρίαρχοι από το ξεκίνημα και δεν άφησαν περιθώριο στον Παναθηναϊκό να επιβληθεί.