Latest News

Πέμπτη 31 Αυγούστου 2017

Ευρωμπάσκετ 2017: Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με νίκη στο Ευρωμπάσκετ 2017 νικώντας άνετα την Ισλανδία στο Ελσίνκι με...
90-61.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα με τους Παππά και Πρίντεζη ασταμάτητους στην επίθεση και το Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει…όργια η εθνική ομάδα πήρε τη διαφορά που ήθελε.
Την ίδια στιγμή η Εθνική είχε «σοβαρέψει» το παιχνίδι της και δεν έδωσε άλλα δικαιώματα ως το τέλος, παίζοντας μάλιστα και θεαματικό μπάσκετ σε μεγάλο διάστημα της επανάληψης.
Ο Παππάς είχε 20 πόντους, ο Πρίντεζης 17 με 7/9 σουτ, ο Παπανικολάου 10 και από 9 οι Καλάθης και Θανάσης Αντετοκούνμπο, που μέτρησε ακόμη 2 κλεψίματα, 2 τάπες, 2 ασίστ και 4 ριμπάουντ.
Ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου απέναντι στη Σλοβενία, με ώρα έναρξης στις 16:30.